Blog

Change.org Türkiye 2021 Değişim Raporu

Change.org Türkiye’de 2021 yılında başlatılan kampanyalar ve atılan imzalar, Türkiye’de insanların hangi alanda daha fazla değişim istediğini ortaya koyuyor.

Kampanyalara katılım oranları (imza sayıları), başarı kazanan kampanyalar ve kampanyaların mücadele alanlarına göre dağılımı, toplumun ihtiyaç ve taleplerini anlamak için önemli ipuçları barındırıyor.

Raporun tamamını indirmek için linke tıklayın

Rapordan Öne Çıkanlar:

2 yıl üst üste en fazla imzalanan kampanya: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz.”

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyen kampanya 472.302 imzayla 2021’in en fazla imzalanan kampanyası oldu. Bu kampanya geçtiğimiz yıl da en fazla imzalanan kampanyaydı. Bu durum, Türkiye, kadına yönelik şiddeti önlemek için taraf olduğu bu sözleşmeden çekilmiş olsa da kadınların mücadeleden vazgeçmediğini gösteriyor.

Sözleşme’yi savunmak için her türlü platformda mücadele eden kadınlar, bu yıl da, Change.org’u aktif şekilde kullandı. Kampanyadaki toplam imza sayısı 1 milyonu aştı ve bu kampanya Change.org Türkiye’de 1 milyon imzayı geçen 3. kampanya oldu. Mücadele, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe girmesi ve kadınları koruyan yasaların etkin şekilde uygulanması için halen devam ediyor.

En fazla kampanya eğitim, en fazla imza hayvan hakları için

Bu yıl, en fazla kampanya eğitim için başlatıldı. En fazla imza ise, hayvan hakları için atıldı. Eğitim alanındaki 2938 kampanyaya, 1 milyon 596 bin 551 imza atıldı. Eğitim alanındaki talepler ağırlıklı olarak, Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atanmasıyla gündeme gelen, üniversitelerde rektörün demokratik seçimle başa geçmesi ve üniversitelere özerklik verilmesi yönündeydi. Bunun yanında çok sayıda üniversiteden üniversite öğrencileri, kendi üniversitelerinde sınav sistemi, yemekhane ücretleri gibi konularda değişim için kampanya başlattı. Bu da, eğitim
alanında başlatılan kampanyaların sayısının fazlalığında etkili oldu. Eğitim için başlatılan 45 kampanya başarıyla sonuçlandı.

Hayvan hakları alanında başlatılan 1.842 kampanyada ise toplam 3 milyon 380 bin 160 imza toplandı. Hayvan hakları alanında hayvanlara yapılan şiddet tepki çekerken, devletten hayvana şiddetin engellenmesi için caydırıcı yasa çıkarması talep edildi. Hayvan hakları için başlatılan 16 kampanya başarıyla sonuçlandı.

Güçlenen mücadele alanı: İklim krizi

Bu yıl ülkemiz dahil dünyanın pek çok yerinde sıcaklık rekorlarının kırılmasıyla birlikte, Change.org’da iklim krizi konusunda başlatılan kampanyaların sayısında artış oldu. Paris İklim Anlaşması’nın uygulamaya konulması talebi, madenler ve termik santraller yüzünden ormanların yok edilmesine karşı duruş, Z kuşağının “iklim acil durumu” çağrısı bu alanda ön plana çıkan kampanyalar arasındaydı. İklim krizi alanında toplam 191 kampanya başlatıldı.

2021 yılında en fazla imzalanan 10 kampanya

Öne çıkan başarılı kampanyalar

Raporun tamamını indirmek için linke tıklayın

2022’de daha fazla olumlu değişim için desteğin önemli

Kullanıcılarımız tarafından yapılan düzenli maddi katkılar Change.org’un kampanyaları başarıya ulaştırmak için gereken en önemli gelir kaynağını oluşturuyor. Çok sayıda insan tarafından verilen küçük maddi destekler, önümüzdeki dönemleri planlamamıza ve daha fazla kampanyayı duyurmamıza imkan veriyor.

2022 yılında daha çok kampanyanın olumlu anlamda değişim yaratması için, bu linke tıklayarak Change.org Türkiye’nin düzenli maddi destekçileri arasına katılabilirsin. 


Written by
Change.org Türkiye Ekibi
December 20, 2021 2:44 pm